Türkiye'de Gastrik Bypass Ameliyatı

Obezitenin tedavi edilmesinde kullanılan cerrahi yöntemler arasında yaygın olanlardan bir tanesi de Türkiye Gastrik Bypass Ameliyatı olarak anlatılan yöntemdir. Bu yöntemin yaygın olmasının gerisinde kalıcı ve etken bir yöntem olması yatmaktadır. Gastrik Bypass yöntemi, midede ayrılan küçük bir boşluğun direkt ince bağırsağa bağlanması ve bu sayede hem bireyin daha az yiyecek yemesinin sağlanması bununla birlikte gıdaların on iki parmak bağırsağına uğramaması sağlanmaktadır.

gastrik bypass ameliyatı

Türkiye’de Gastrik Bypass (Mide Bypass)

Ülkemizde obezite ile mücadelenin en kalıcı yöntemlerinden biri olarak birçok kişi tarafından cerrahi müdahalelere başvurulmaktadır. Bu bağlamda sık kullanılan bir metot olarak Gastrik Bypass uygulamasından yararlanılmaktadır. Mide Bypass’ı olarak da adlandırılan bu uygulama ile 50 Kg/m2’nin üzerinde vücut kitle indeksine haiz olan ve obez olarak nitelendirilen bireyler başta olmak üzere kilo problemi yaşayan kişilerde başarı göstermiş sonuçlar elde edilebilmektedir.

Gastrik Bypass uygulaması sırasında midenin üst bölümünde 30 ml’lik bir alan bırakılarak bu kısım doğrudan ince bağırsağa bağlanmaktadır. Bu sayede tüketilen gıdalar bu küçük mide alanına indikten sonra doğrudan ince bağırsağa geçer.

Gastrik Bypass’ın Riskleri

Obezite ile mücadele yöntemleri cerrahi müdahaleler ya da cerrahi dışı yöntemlerden oluşabilmektedir. Cerrahi müdahaleler daha kısa sürede soruna çözüm getirmekle birlikte birtakım riskleri de içermektedir. Öncelikle, mide çıkarılmadan meydana gelen ve bu yönüyle tüp mide ameliyatından değişik bir uygulama olan Gastrik Bypass ameliyatının bağırsakların bir kısmını dönem dışı bırakmış olması emilim bozukluklarına yol açabilir. Bu emilim bozukluğundan dolayı da vücut için gerekli mineral ve vitaminler için hayat boyunca takviye almak gereklidir.

Türkiye Gastrik Bypass Ameliyatı uzun sürmekte ve ameliyat sonrasında hastanede diğer yöntemlere kıyasla daha uzun süre kalınmaktadır. Bu durum komplikasyonların da fazla olması anlamına gelmektedir. Dumping sendromu görülmesine neden olabilen Gastrik Bypass ameliyatları, bağırsak tıkanıklıkları ya da ülser gibi sorunların kaynağı olabilmektedir. Gastrik Bypass enfeksiyon, kanama ve fıtık gibi bazı cerrahi komplikasyon risklerini içermektedir.

gastrik bypass ameliyatı

Gastrik Bypass Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Obezite ile mücadelede kullanılan yöntemlerin ve sonuçlarının değişik oluşu, kullanılan yöntemler hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmeyi gerektirmektedir. Bu açıdan sık kullanılan bir cerrahi yöntem olarak Gastrik Bypass hakkında merak ettiğiniz tüm soruların yanıtını aşağıda bulabilirsiniz.

Aşağıdaki butona tıklayarak WhatsApp üzerinden bizimle iletişime geçebilir, merak ettiğiniz her şeyi sorabilirsiniz.

BMI Hesaplama
 • Zayıf0 - 18,4
 • Sağlıklı18,5 - 24,9
 • Fazla Kilolu25 - 29.9
 • I. Derece Obezite30 - 34.9
 • II. Derece Obezite35 - 39.9
 • III. Derece Obezite40+

Biz Sizi Arayalım

  Adınız Soyadınız

  Telefon Numaranız

  E-posta adresiniz

  Prosedür Süresi

  1-3 Saat

  Hastanede Yatış

  4 Gün

  İyileşme Süresi

  2 Gün

  Fiyat

  3,690€ 'dan başlayan

  Mide Bypass ameliyatlarının robotik yöntemle ya da laparoskopik yöntemle gerçekleştirilmesi mümkündür. Operasyonun genel mantığı midenin ikiye ayrılması ve yemek borusuna bağlanan ve en fazla 30 ml hacimde olan kısım haricindeki bölümün fonksiyon dışı bırakılmasıdır. İnce bağırsak ayrılır, alt ucu mideye dikilir. Böylece yiyeceklerin direk buraya geçmesi sağlanır.

  35 Kg/m2’nin altında vücut kitle indeksi olan kişiler için Gastrik Bypass uygun bir yöntem değildir. Ayrıca, ameliyat olacak kişiler 16 yaşın üzerinde ve 60 yaşın altında olmalıdır. Gastrik Bypass ameliyatı olacak kişilerin, anestezi almasına engel bir rahatsızlığının veya ruhsal problemlerinin olmaması önemlidir, gereklidir.

  Gastrik Bypass sonrası ideal kiloya ulaşabilmek için 2 yıllık bir süreye ihtiyaç vardır. Ameliyattan sonra ilk aylarda hasta hızlı bir şekilde kilo verilir. Daha sonraki aylarda ise kilo verme hızı düşer. Çok hızlı kilo verilmesi de istenen bir durum değildir. Çok hızlı kilo vermenin sonucunda vitamin eksiklikleri ile elektrolit bozukluklarını ortaya çıkmarır. Bu da vücudun doğal dengesini ve kalp damar sistemi sağlığını olumsuz etkileyecek bir husustur. Kilo kaybı çok fazla olmamalıdır. Kilo kaybı çok fazla olursa ciltte sarkmalar meydana gelebilir.

  Türkiye Gastrik Bypass Ameliyatı Sonrası

  Gastrik Bypass sonrasında midenin gıdaları kabul edebilen bölümü ciddi oranda küçüldüğü için daha küçük miktarda gıda alınarak da doyma hissine ulaşılabilmektedir. Gastrik Bypass ile gelen bu doygunluk hissinin iştah azalmasına dönüşmesi ile birlikte kilo vermeye destek olunmaktadır. Ayrıca Gastrik Bypass yalnızca zayıflamaya yardımcı olmakla kalmayarak, kilo ile gelişen birçok hastalığın da gerilemesini sağlamaktadır.

  Bununla beraber hem daha az gıda alınabiliyor olmasından hem de Gastrik Bypass sonucunda bağırsaklarda emilimin azalır. Vitamin ve mineral desteği bu süreçte çok gereklidir. Hem cerrahın hem de diyetisyenin tavsiyelerine uymak, operasyonun başarısı ve genel vücut sağlığı için oldukça önemlidir.