Türkiye'de Mide Balonu Ameliyatı

Türkiye’ Mide Balonu Ameliyatı: Mide Bandı uygulamalarının çeşitli riskleri beraberinde getirmesi ve cerrahi yöntemlere karşı mesafeli olan ancak zayıflamak isteyen kişilerin varlığı, farklı yöntemler üzerinde çalışılmasının önünü açmıştır. Bu noktada ülkemizde uygulanan en önemli obezite tedavi yöntemlerinden birinin mide balonu uygulaması olduğunu ifade etmek mümkündür. İntragastrik balon olarak da ifade edilen ve sönük şekilde endoskopik olarak yerleştirilen mide balonu sonradan serum fizyolojik kullanılarak şişirilmektedir. Bu uygulama, kesi içeren cerrahi bir yöntem değildir. Burada amaç, maksimum 700 cc doldurulan balon ile midede yer kaplanması ve bu sayede daha az gıda alımının temin edilmesidir.

Zorunlu olarak daha az gıda tüketebiliyor olmak da zayıflamanın en önemli araçlarından biri olarak değerlendirilmektedir.

mide balonu ameliyatı

Mide Balonunun Riskleri

Türkiye Mide balonu ameliyatı zayıflamak için tercih edilen yöntemlerden biri olmakla birlikte bazı riskleri de içermektedir. Balon uygulamasının ardından bazı kişilerde mide yanması söz konusu olabilir. Balon, midede basınç oluşturduğundan bulantı ve kusma meydana gelebilir. Bu yakınmaların birkaç hafta içerisinde geçmesi beklenir. Yakınmalar geçmediğinde doktor kontrolünün ihmal edilmemesi gereklidir. Özellikle kusmanın devamı halinde, vücutta sıvı ve elektrolit dengesinde bozulma yaşanacağından doktor kontrolüne başvurulması daha fazla önem kazanmaktadır. Bu durumda gerekirse balonun çıkartılması gündeme gelebilir.

Türkiye’de Mide balonu uygulanan bazı hastalarda yan yatış pozisyonunda mide sancısı olabilmektedir. Balonla ilgili olarak meydana gelmesi muhtemel sıkıntılardan biri de balonun sönerek ya da havası azalarak mide çıkışını tıkaması, ince bağırsağa ilerlemesi ve tıkanma oluşturmasıdır. Bu tür durumlar vakit kaybedilmeden cerrahi müdahalede bulunulması gereken hallerdir. Mide balonu uygulamasının riskleri arasında mide ülseri gelişmesine neden olması yer almaktadır. Balonun midede patlaması da bir başka risk olup mavi renkli idrara yol açmaktadır.

Aşağıdaki butona tıklayarak WhatsApp üzerinden bizimle iletişime geçebilir, merak ettiğiniz her şeyi sorabilirsiniz.

BMI Hesaplama
 • Zayıf0 - 18,4
 • Sağlıklı18,5 - 24,9
 • Fazla Kilolu25 - 29.9
 • I. Derece Obezite30 - 34.9
 • II. Derece Obezite35 - 39.9
 • III. Derece Obezite40+

Biz Sizi Arayalım

  Adınız Soyadınız

  Telefon Numaranız

  E-posta adresiniz

  Prosedür Süresi

  1 Saat

  Hastanede Yatış

  Yok

  İyileşme Süresi

  Hemen

  Fiyat

  2,590€ 'dan başlayan

  Mide Balonu Ameliyatı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

  Balon uygulaması, şişmanlıktan yakınan ve diyet yaparak kilo verememiş kişiler için uygulanan geçici bir tedavi yöntemidir. Kilo ile birlikte gelişen diyabetten eklem rahatsızlığına pek çok hastalığın tedavisi için de kullanılabilir.

  Mide balonu uzman doktorun kamera destekli endoskopi yöntemiyle mideye yerleştirilmekte ve serum fizyolojik ve hava kullanılarak şişirilmektedir. Balonun yerleştirilmesinden önce hasta sedasyonla uyutulmaktadır. Balonun uygulama için öngörülen sürenin sona ermesi ya da sağlık için istenmeyen durumların ortaya çıkması sebebiyle çıkarılması gerektiğinde de aynı işlem uygulanmaktadır.

  Mide balonu, kullanılan balonun türüne ve planlanan tedaviye göre değişmekle birlikte 6-12 ay midenizde kalacaktır. Daha uzun sürmesi planlanan tedaviler için balon değiştirilmelidir. Balon takıldığında ilk günler rahatsızlık hissedebilirsiniz ancak daha sonra uyum sağlayacaksınız.

  Bu sorunun cevabı sizinle doğrudan ilgilidir. Zira tek başına mide balonu takılması kilo vermek ve bunu korumak için yeterli değildir. Doğru beslenme ve diyetle kilo kontrolü sağlanmalıdır.

  Mide Balonu Ameliyatı Sonrası

  Mide balonu uygulamasının ardından en az 3 gün dinlenmeniz gereklidir. Normal aktivitelerinize dönmenin için vücudunuzun balona alışması gerekir ve bu süre kişiye göre değişebilir. İlk hafta ağır aktiviteler yapmamalısınız. Mide balonu takıldıktan sonra egzersiz yapmak başarıyı artıracaktır. Bununla birlikte vücudunuza balona alışması için zaman tanımalısınız. Ayrıca kilo verme diyetle desteklenmelidir. İlk gün tanesiz ve hafif gıdalar tüketilmeli, bitki çayları ve çorba içilmelidir. İkinci günden itibaren mikserden geçirerek yiyecekleri tüketebilir, beşinci günden itibaren ise püre yemeye başlayabilirsiniz. Bir haftanın ardından yine doktor kontrolünde normal beslenme düzenine geçebilirsiniz. Mide balonu ilaç kullanımını ve ilaçların etki etme süresini değiştireceğinden bu konuda uzmana danışmanız gereklidir. Ayrıca anti-inflamatuar ilaçlardan da kaçınılmalıdır.