Tüp Mide Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler

Tüp Mide Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler: Mide küçültme ameliyatı olarak da bilinen tüp mide ameliyatı obezite ile mücadele edenlere sıkça uygulanıyor. Dünyada oldukça yaygın olan obezite son yıllarda ülkemizde de görülme oranı artıyor. Özellikle fast food ve hormonlu gıdalar nedeni ile beslenen kişilerde bir süre sonra engellenemeyen bir kilo artışı gözleniyor. Aşırı kilo artışı kişilerin hareket alanlarını da zaman içerisinde kısıtlıyor. Bu durum ciddi sağlık problemlerini de beraberinde getiriyor. Son yıllarda güvenilir bir biçimde uygulanan tüp mide ameliyatı ile pek çok obezite hastası sağlığına yeniden kavuşma imkanı yakalıyor.

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Mide küçültme ameliyatı karın duvarı içerisinden mideye girilerek laparoskopi yöntemi ile yapılıyor. İşlem esnasında karın üzerinde sadece küçük kesiler oluşturuluyor. Karın içerisine giriş yapıldıktan sonra ise kamera yardımı ile mide görüntüleniyor. Ameliyat esnasında midenin yaklaşık olarak %80’lik bir kısmı alınıyor. Böylece mide tüp şekline getirilerek işlem tamamlanıyor.

Tüp Mide Ameliyatı Uygulanamayacak Kişiler Kimler?

Tüp Mide Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler:

Hormonal sebepler nedeni ile obezite problemi yaşayanlara tüp mide ameliyatı uygulanmaz. Ayrıca mide fıtığı, ileri düzey reflüsü ve kalp damar rahatsızlığı olanlara da işlem uygulanmaz. Ameliyat genel anestezi altında yapıldığı için ileri düzeyde akciğer rahatsızlığı nedeni ile anestezi alamayacak olanlar da uygulamaya dahil edilmeyen grup içerisinde yer alır. Bunun yanı sıra kilo problemini profesyonel yardım ve diyetler ile çözemeyen kişiler için tüp mide ameliyatı rahatlıkla uygulanır.

Tüp Mide Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler

Mide küçültme ameliyatı sonrasında hastaların iyileşme süreçleri farklılık gösterebiliyor. Bunun yanı sıra beslenmesine dikkat eden hastalar birinci haftadan itibaren kilo vermeye başlıyor. Yaklaşık olarak 12 aylık bir süre içerisinde de %60 oranında kilo kaybı görülüyor. Fakat hastaların bu süre içerisinde diyetlerine sadık kalmaları ve egzersizlerini devam ettirmeleri gerekir.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Beslenmede Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Tüp mide ameliyatı geçiren hastaların ilk 15 günlük süre içerisinde tamamen sıvı gıdalar tüketmesi önerilir. Bu süre sonunda ise yumuşak gıdaların tüketimine geçilir. İlk bir aylık süre atlatıldıktan sonra aşırı yağlı gıdalar tüketmemek şartı ile normal bir beslenmeye geçilebilir. Ayrıca şekerli gıdalar ve gazlı içeceklerden uzak durmak gerekir.

Tüp Mide Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Obezite hastalarının kilo vermesi için en uygun yöntemlerden biri olsa dahi tüp mide ameliyatı sonrası bazı hastalar tekrar kilo alabilir. Bu durum ameliyatın başarısızlığı ile ilgili bir durum olmayıp  hastaların tüp mide ameliyatı sonrasında doktorun verdiği diyete uygun şekilde davranmamasından kaynaklanır.

Uygulama sonrası hastalarda ani kilo kaybı gerçekleşeceği için vücutta vitamin ve mineral kaybı da görülebilir.  Bu duruma bağlı olarak ise saç dökülmeleri meydana geleblilir. Tüp mide ameliyatı sonrasında deri sarkması gibi problemlerle de karşılaşılabilir.

Tüm bu sıkıntılara rağmen uyku apnesi ya da yüksek tansiyon gibi birçok rahatsızlık da büyük oranda ortadan kalkar.

Aşağıdaki butona tıklayarak WhatsApp üzerinden bizimle iletişime geçebilir, merak ettiğiniz her şeyi sorabilirsiniz.

BMI Hesaplama
 • Zayıf0 - 18,4
 • Sağlıklı18,5 - 24,9
 • Fazla Kilolu25 - 29.9
 • I. Derece Obezite30 - 34.9
 • II. Derece Obezite35 - 39.9
 • III. Derece Obezite40+

Biz Sizi Arayalım

  Adınız Soyadınız

  Telefon Numaranız

  E-posta adresiniz