Tüp Mide Ameliyatından Sonra Beslenme

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Beslenme:Obezite neticesinde ortaya çıkan zorluklar, yaşam kalitesindeki düşüşten kurtulmak isteyenler için Tüp Mide (Sleeve Gastrektomi) ameliyatı oldukça fazla tercih edilen bir yöntem. Tek başına bu ameliyatın çözüm olarak düşünülmemesi gerekiyor. Ameliyatla birlikte yeme – içme alışkanlıklarını değiştirmek gerekiyor çünkü tüp mide ameliyatı sonrasında beslenme alışkanlıklarını değiştirmeyen ve gerekli beslenme kurallarına uymayanlar pek çok farklı komplikasyonla karşılaşabiliyor.

Ameliyat Sonrasında Çikolata, Abur Cubur, Yağlı Yiyecekler Tüketebilir Miyim?

Tüp mide ameliyatı sonrasında, düzenli bir beslenmeyi yaşam tarzı haline getirmek zorundasınız. Abur cubur olarak tabir edilen gıdalar konusunda dikkatli olmalısınız. Aldığınız kalori miktarına yaşam boyu dikkat etmelisiniz. Ameliyat sonrasında beslenme alışkanlığınızdaki formülünüz; “Öncelikle protein ağırlıklı gıdalar ardından ise düşük karbonhidratlı sebzeler”

Ameliyat Sonrasında Alkol Tüketebilir Miyim?

Gerçekleştirilen ameliyat sonrasındaki ilk 1 yıl kesinlikle alkol tüketmemelisiniz. İdeal olanı ise ameliyat sonrasında 1 yıl alkolden uzak durulmasıdır. Derecesi yüksek olan alkolün hiçbir besin değeri bulunmadığı gibi yüksek oranda kalori içermektedir. Öte yandan, alkol yemek borusu ve mide mukozasında tahrişe neden olabilir.  İştahınızın artmasına neden olur ve her seferinde daha fazla yemek yeme ihtiyacı hissedersiniz. Sosyal içicilik olarak tanımlanan düzeyde alkol tüketilmesine ise ancak tüp mide ameliyatından 1 yıl sonra doktor kontrolünün ardından izin verilmektedir.

Tüp mide Ameliyatı Sonrasında Normal Gıda Sürecine Ne Zaman Geçilir?

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Beslenme: Ameliyat sonrasındaki dönemde yemek programınızı doktorunuzla birlikte oluşturacaksınız. Özellikle ilk 1 yıl oldukça dikkatli şekilde, beslenme programına riayet ederek geçirilmesi gereken bir süreçtir. Bu süreç 5 döneme ayrılmıştır; Hastanede geçirilen dönem (1-4 gün), Berrak Sıvı Dönemi (İlk 2 Hafta ), Püre Dönemi (3. – 4.  Hafta), Normal Gıdaya Geçiş Dönemi (8. Hafta),  şeklinde düzenlenecektir. Tüp mide ameliyatının ardından Normal gıda dönemi olarak adlandırılan dönem içerisinde de mutlaka doktor tavsiyesiyle düzenli bir beslenme alışkanlığıyla yiyecek ve içecek tüketilmelidir. Tüp Mide ameliyatlarının ardından, dikkat edilmesi gereken yeme alışkanlığı tüm bir yaşama yayılmalıdır.

Ameliyat Sonrası Vitamin Kullanma Zorunluluğu Var Mı?

Tüp mide operasyonu sonrasında vücudunuzun ihtiyaç duyacağı vitaminleri doktorunuzun tavsiyesi doğrultusunda almanız gerekecektir. Unutmamalısınız ki, ciddi şekilde kilo vermeye başlayacağınız bir döneme giriyorsunuz. Beslenme alışkanlıklarınızı kökten değiştiriyorsunuz. Bu tür bir durumda vücudun ihtiyaç duyacağı vitamin takviyelerini doktorunuz önerecektir.

Ameliyat Sonrası Spor Yapmak Zorunda Mıyım?

Obezite teşhisinin ardından doktorunuz eşliğinde Tüp mide operasyonu kararı aldınız. O halde şunu söylemek de yarar var; kilo vermek matematiksel bir işlem gibidir. Aldığınız kaloriyi rakamsal bir değer olarak düşünün, yeterince yakmıyorsanız her tartıya çıktığınızda rakamların yükseldiğini göreceksiniz. Basit ama düzenli şekilde yapılan egzersizlerle yaşam kalitenizi artırmalısınız. Böylelikle her aynaya batığınızda çok daha fit bir vücutla karşılaşabilirsiniz.

Aşağıdaki butona tıklayarak WhatsApp üzerinden bizimle iletişime geçebilir, merak ettiğiniz her şeyi sorabilirsiniz.

BMI Hesaplama
 • Zayıf0 - 18,4
 • Sağlıklı18,5 - 24,9
 • Fazla Kilolu25 - 29.9
 • I. Derece Obezite30 - 34.9
 • II. Derece Obezite35 - 39.9
 • III. Derece Obezite40+

Biz Sizi Arayalım

  Adınız Soyadınız

  Telefon Numaranız

  E-posta adresiniz